Hero

NEDEN SİGARA İÇERSİNİZ

Sigara içmenizin birçok nedeni vardır, ancak bırakmak için kişisel bir nedene sahip olmak, ihtiyacınız olan motivasyona sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Neden sigara içtiğinizi anlayabiliyorsanız, tamamen bırakmanın yollarını bulmak daha kolaydır.

Sıkıldığınızda sigara içmek

Can sıkıntısı duygusal bir histir, bu sıkılganlık hissi oluştuğunda, beyniniz hemen bir sigara ister. Sıkıldığınızda, sigara içmemek için meşgul olun. Biraz egzersiz yapmaya, bulmaca çözmeye ya da sıkıldığınızı hissettiğinizde telefonunuza bir oyun indirmeye ne dersiniz.

Sıkıldığınızda elektronik sigara kullanmayı düşündünüz mü? Bunları normal bir sigara gibi tutacak bir şey olarak kullanabilirsiniz, bu da ellerinizi meşgul tutmak ve dikkatinizi dağıtmak için harika olacaktır.

Sigara ve alkol

Alkol alırken sigara içmek isteyebilirsiniz. Sigarayı ilk bıraktığınızda birkaç hafta boyunca alkolü tamamen bırakmak en iyisidir. Bir içki içecekseniz, sigarayı bırakma ürünlerinizden birini veya daha fazlasını kullanmak, nikotin isteklerinizi kontrol etmenize yardımcı olabilir. Bazı alkollü içeceklerin, sigarayı diğerlerinden daha fazla istemesini sağlayabileceğini fark edebilirsiniz, bu nedenle içeceklerinizi değiştirmeyi veya su ile bir alternatifini bulmayı düşünün.

Alkol alırken nikotin spreyi kullanmayı düşündünüz mü? Nikotin spreyi kullanmak, nikotini kan dolaşımınıza sokmanın en hızlı yoludur. Ani bir sigara içme isteğiniz olduğunda ve hızlı bir şeye ihtiyaç duyduğunuzda çok kullanışlıdır.

Stresliyken sigara içmek

Sigara içmenin rahatlamanıza yardımcı olduğunu ve stresle başa çıkmanın iyi bir yolu olduğunu hissedebilirsiniz. Ancak sigara içmek stresle başa çıkmanıza yardımcı olmaz. Nikotin bağımlılığı stres seviyenizi artırabilir ve kendinizi daha kötü hissetmenizi sağlayabilir. Egzersiz ya da uzun derin nefesler almak gibi stres duygularını yönetmeye yardımcı olacak başka bir yol bulmaya çalışın, bu sakinleşmenize yardımcı olur ve kaslarınızı gevşeterek oksijen akışını iyileştirir.

Dışarı çıkarken sigara bırakma ürününüzü yanınıza almayı düşündünüz mü? Nikotin sakızı gibi bir sigarayı bırakma ürünü kullanmak, nikotin isteğinizi yönetmenize yardımcı olabilir, böylece sigara içmeyi istemezsiniz.

Sabahları sigara içmek

Sabah uyandığınızda bir sigara içmek hızlı bir şekilde normal rutininizin bir parçası olabilir, ancak bu aslında bırakmanızı zor hâle getirebilir. Sabahları ne zaman sigara içiyorsunuz? Kahvaltı yaparken mi, kahve ile mi, yoksa işe giderken mi? Ne zaman sigara içtiğinizi biliyorsanız, farklı bir şeyler yaparak sigara içmemenizi sağlayabilirsiniz.

Sigara bırakma ürünlerinizi kullanarak, sabahları sigara içmekten kaçınmanın daha kolay olduğunu biliyor musunuz? Yatağınızda ya da normalde ilk sigaranızı aldığınız her yerde yanınızda bulundurun ve sigara içmek yerine kullanın.

Sigara ve sosyalleşmek

Birçok insan, dışarıdayken sigara içer. Sosyalleşirken sigara içmekten kaçınmak için bazı tüyolar, sigara içenlerle oturmaktan kaçınmak ve sigara içmenin yasak olduğu kapalı halka açık yerlerde bulunmaktır.

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olması için doktorunuzdan alabileceğiniz tabletleri kullanmayı düşündünüz mü? İki tür vardır ve ikisi de tablet olarak kullanılır (Champix ve Zyban), ikisi de hem nikotin isteğini hem de yoksunluk semptomlarını azaltır ve Champix sigara içerken hissettiğiniz zevki azaltır. Ancak hamile iseniz bunlar uygun değildir.

Endişeliyken sigara içmek

Bazı insanlar, sigara içmenin kaygıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu düşünür, ancak sigara içmek aslında bunu artırır. Sigarayı bırakmak, ruh hâlini iyileştirir ve kaygıyı azaltır. Sigarayı bırakırken endişenizi yönetmenize yardımcı olacak gevşeme tekniklerini kullanmayı düşündünüz mü? Sakin ve güvende hissetmenizi sağlayacak bir yer hayal edin ve düzenli olarak oraya gidin.

Kafeinin (örneğin kahve, çay ve enerji içeceklerinde) ve alkolün daha endişeli hissettirebileceğini biliyor muydunuz? Bu yüzden bunları bırakın veya kafeinsiz veya alkolsüz ürünleri tercih edin.

Sigarayı bırakmak istemenizin nedenleri nelerdir?

Daha iyi görünmek ve hissetmek istiyorum

Sigarayı bırakmanın, görünüşünüz üzerinde olumlu bir etkisi vardır; buna, yüz yaşlanmasını yavaşlatma ve kırışıklıkları geciktirme dâhildir. Ayrıca sigarayı bırakanların diş eti hastalığına yakalanma ve dişlerini kaybetme olasılıkları, sigara içenlerinkinden daha düşüktür.

Destek Alın

Cinsel hayatımı iyileştirmek istiyorum

Sigara içmeyenler, potansiyel partnerlere, sigara içenlerden üç kat daha çekici gelir. Sigarayı bırakmak, aynı zamanda daha iyi ereksiyon ve daha iyi cinsel zevk anlamına gelebilir.

Destek Alın

Sigarayı ailem ve arkadaşlarım için bırakmak istiyorum

Sigarayı bıraktığınızda kendi sağlığınızın yanı sıra sevdiklerinizi de dumanınızdan korumuş olacaksınız. Sigaranızdan çıkan duman, akciğer kanseri, kalp hastalığı ve felç geçirme riskini artırır.

Destek Alın

Ebeveynim veya ebeveyn olmak üzereyim

Bebeğinizin hayata sağlıklı bir başlangıç yapmasını sağlamak istiyorsanız, bir bebek sahibi olacağınızı öğrendiğinizde veya hâlihazırda evde küçük bir çocuğunuz varsa, sigarayı hemen bırakmak istersiniz.

Destek Alın

Bankada daha fazla param olsun istiyorum

Aylık bütçeniz gerçekten dar ise veya banka hesabınızdaki fon miktarı düşükse, sigarayı bırakmak, diğer önemli şeyler için size para tasarrufu sağlar.

Destek Alın

Sağlığımı iyileştirmek istiyorum

Sigara içmenin kalbinize, akciğerlerinize ve hayatınıza karşı oluşturduğu riski muhtemelen biliyorsunuzdur. Sigara içmek zaten sağlığınızı etkiliyorsa veya risklerden endişe ediyorsanız, şu an bırakmak için önemli bir zaman olacaktır.

Destek Alın

Paranızı kendiniz için bir şeye harcayın!

Sigarayı bırakmak sadece daha iyi hissettirmez; tasarruf ettiğiniz parayı kendiniz için harcamanızı da sağlar! Yeni kıyafetlerle kendinizi ödüllendirin veya harika bir restoranda, tatilde ya da dışarıda ailenizle zaman geçirip güzel bir akşam yemeği yiyin. Sigarayı bıraktığınızda ne kadar ekstra paranız olacak?

Bir haftada tasarruf edebileceğiniz miktar

£38

Yeni bir cilt bakımı ürünü

Bir ayda tasarruf edebileceğiniz miktar

£167

Ailenizle dışarıda güzel bir yemek

Altı ayda tasarruf edebileceğiniz miktar

£1003

Bir alışveriş çılgınlığı

Bir yılda tasarruf edebileceğiniz miktar

£2007

Gerçekten özel bir şey için tasarruf etmeye başlayın

Bir haftada tasarruf edebileceğiniz miktar

£77

Desteklediğiniz futbol takımının forması

Bir ayda tasarruf edebileceğiniz miktar

£334

Bir çift tasarımcı spor ayakkabısı

Altı ayda tasarruf edebileceğiniz miktar

£2007

Lüks bir tatil

Bir yılda tasarruf edebileceğiniz miktar

£4015

Gidiş dönüş uçak biletleri

Bir haftada tasarruf edebileceğiniz miktar

£115

Aileniz için bir haftalık gıda alışverişi

Bir ayda tasarruf edebileceğiniz miktar

£501

Yeni bir teknolojik alet

Altı ayda tasarruf edebileceğiniz miktar

£3011

Son teknoloji bir akıllı TV

Bir yılda tasarruf edebileceğiniz miktar

£6022

Birkaç aylık kiranız

Önem verdiğiniz birinin bugün sigarayı bırakmasına yardımcı olun

Bir sonraki adımlarınız neler?

Önem verdiğiniz birinin sigarayı bırakmasına yardımcı olmak için bu sayfayı paylaşın