Hero

E-sigara nedir ve nasıl kullanılır?

İngiltere'de yaklaşık 3 milyon insan e-sigara kullanıyor – bunların yarısından fazlası artık sigarayı tamamen bıraktı.

E-sigaraların, sigaradan çok daha az zararlı (en az %95) olduğuna dair iyi, güvenilir bilimsel kanıtlar bulunuyor.

Koronavirüs ve Sigarayı Bırak Londra:

Şu anda hepimizden, sosyal izolasyon tedbirlerine uymamız ve evde kalmamız isteniyor; bu doğrultuda, e-sigaraların online vape mağazalarından satın alınarak kargoyla evinize teslim edilebileceğini lütfen unutmayın.

Sigarayı Bırak Londra (Stop Smoking London), sigarayı bırakma yolculuğunuz boyunca size destek olmak için yanınızdadır. Sigarayı bıraktıktan sonra, bu kararınıza bağlı kalmanıza yardımcı olacak motive edici SMS mesajları almak için hemen şimdi kaydolun.

E-sigaralar hakkında bilmeniz gerekenler

E-sigara nedir?

Bir e-sigara, e-likit veya meyve suyu adı verilen bir çözeltiyi ısıtan, pille çalışan bir cihazdır. E-likit, gıdalarda yaygın olarak bulunan nikotin ve aromaları içerir.

E-sigaralar, nikotini sigaradan ziyade bir buhar içinde solumanıza olanak tanır. Bu, nikotin almanın genellikle sigaradan aldığınızdan çok daha temiz ve güvenli bir yoludur.

Herhangi bir yanma olmadığı için, e-sigara kullanımına “vaping” (elektronik sigara içme) denir.

E-sigaralar sigara içmekten daha mı güvenli?

Public Health England, the Royal College of Physicians, the National Centre for Smoking Cessation and Training, the Royal College of General Practitioners gibi büyük sağlık yetkilileri ve hayır kurumları, yetişkinlerde e-sigara kullanımını, içtikleri sigara sayısını azaltmak veya sigarayı tamamen bırakmayı sağlamak için uygun bir yol olması açısından desteklemektedir.

Peki ya tehlikeleri?

E-sigara kullanmak tamamen risksiz değildir. Ancak, e-sigaraların, sigara içmeye devam etmekten çok daha az zararlı olduğunu biliyoruz.

İngiltere'de e-sigaralar, güvenlik ve kalite açısından sıkı bir şekilde düzenlenmiştir. E-sigara likitlerinde bulunan nikotin, amaçlandığı gibi kullanıldığında nispeten zararsızdır.

E-sigaralar hakkında nereden daha fazla bilgi edinebilirim?

Sizin için doğru e-sigara ve e-likit seçimi konusunda yardım almak istiyorsanız, uzman bir e-sigara dükkânı size yardımcı olabilir ve tavsiyede bulunabilir. Burada, e-sigara dükkânlarının bir listesini bulabilirsiniz veya bölgenizdeki diğerlerini zaten biliyor olabilirsiniz.

E-sigara kullanımı ve saklanması

Tüm e-sigara cihazlarının, şarj cihazlarının ve pillerin bir CE işaretine sahip olduğundan emin olun. Bu, Avrupa sağlık, güvenlik ve çevre koruma standartlarına uygunluğu gösteren bir sertifika işaretidir.

E-likitler çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği serin ve karanlık bir yerde saklanmalı ve boş şişeler, güvenli bir şekilde atılmalıdır.

Yangın riskini azaltmak için, herhangi bir elektrikli cihaz gibi, cihaz için her zaman doğru şarj cihazı kullanılmalı ve e-sigaralar gözetimsiz veya gece boyunca şarj edilmemelidir. Ayrıca yangına neden olabileceğinden, yedek pilleri, madeni paralar veya anahtarlarla cebinize koymaktan kaçının.

Sigarayı bırakmamı kolaylaştırmak için neden e-sigaraya geçmeliyim?

E-sigaraya geçmek, vücudunuza aldığınız zararlı kimyasalların sayısını büyük ölçüde azaltmanız anlamına gelir.

Bazı şeyleri daha iyi tadabildiğinizi ve koku duyunuzun geliştiğini görebilirsiniz.

Birçok kişi, e-sigara kullanımını sigaradan daha keyifli buluyor!

Sigaradan e-sigaraya geçerek, paradan tasarruf edeceksiniz. Bir paket ucuz marka sigara içmek, size günde yaklaşık £8'a mal olacak, aynı miktarda e-sigara günde yaklaşık £1,50'a mal olacak.

Önem verdiğiniz birinin sigarayı bırakmasına yardımcı olmak için bu sayfayı paylaşın