Bırakma zamanı

Koronavirüs, hepimizin hayatını sürdürme biçimini değiştiriyor. COVID-19, akciğerlerinizii ve solunum yollarınızı etkileyen yeni bir hastalıktır. Hem kendimizi, hem de başkalarını bundan korumamız gerekiyor. Hızlı hareket edersek yayılmasını engelleyebiliriz. Sigarayı bırakma yolculuğunuza bugün başlayın. Bırakma zamanı.

COVID-19 ve Sigara

Birleşik Krallık Devleti "Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız, bu dönem bunu yapmak için en iyi zamandır," dedi. Sigara içmek bağışıklık sistemine zarar verir; yani sigara içen kişiler koronavirüs gibi enfeksiyonlara karşı daha az korunur ve şunlara karşı daha yüksek risk altındadır:


  • ağır solunum yolu enfeksiyonları
  • enfeksiyonların daha uzun sürmesi
  • sigara içmeyen bir kişinin hafif atlatacağı enfeksiyonların daha ciddi etkilere sahip olması

Sigarayı içmeyi şimdi bırakın ve sağlığınıza faydalarını hemen görün.

Ne kadar süredir veya günde kaç sigara içtiğiniz fark etmeksizin, sigarayı hemen şimdi bırakmanız sizin için hem uzun vadede hem de kısa vadede birçok sağlık faydası sağlayacaktır.

20 dakika

20 dakika içerisinde tansiyon düzeyiniz en son sigaranızı içmeden önceki haline döner.

8 saat

8 saat içerisinde kanınızdaki karbon monoksit oranları normale döner.

24 saat

24 saat içerisinde kalp krizi riskiniz azalır.

2 ila 3 hafta

2 ila 3 hafta içerisinde kan dolaşımınız iyileşir ve akciğerleriniz daha iyi çalışmaya başlar.

1 ila 9

1 ila 9 ay içerisinde akciğerleriniz normal çalışma şekline geri döner ve enfeksiyon riskiniz azalır.

10 yıl

10 yıl içerisinde akciğer kanseri riskiniz, sigara içmeyen bir kişiye göre neredeyse yarı yarıyadır. Ayrıca ağız, boğaz, böbrek ve pankreas kanserleri riskiniz de azalır.

Londra'da sigarayı bırakma desteği

Sigarayı bırakmanın zor olabileceğini biliyoruz ama bunu tek başına yapmanız gerekmiyor. Size, sigarayı bırakma yolculuğunuz boyunca destek olmak için buradayız. Doğru destek aldığınızda sigarayı tamamen bırakma olasılığınız daha yüksektir. Londra'da sigarayı tamamen bırakmanız için ihtiyacınız olan bilgileri, tavsiyeleri ve teşvikleri alabileceğiniz birçok yardım aracı bulunmaktadır. Seçebileceğiniz birkaç seçenek mevcuttur:

Neden sigara içtiğinizin farkında mısınız?

Neden sigara içtiğinizin birçok nedeni vardır ve farklı insanların farklı nedenleri olacaktır. Bu nedenler çevrenizdeki insanlar, bulunduğunuz yerler, yaşadığınız durumlar, o anki ruh haliniz veya yalnızca o an hissettikleriniz olabilir. Örneğin şu anda insanların büyük bir bölümü stresli, endişeli ve kaygılı hissediyor olabilir. Bu duygular herkesi etkileyebilir ve mücadele etmesi zor olabilir. Sigara içen kişiler, sigara içtiklerinde stres ve kaygı gibi duygularını daha kolay yönetebildiklerini söylediler ancak bu yanlış. Hatta bunun aksine, nikotin kaygı duygunuzu artırabilir. Sigara içmenizi tetikleyen unsurların farkına vardığınızda, bunlardan kaçınmak veya bunları yönetmek için en iyi yolları bulabilirsiniz. Bunu yapmak, başarılı olmanıza ve sigarayı tamamen bırakmanıza yardımcı olabilir.

Daha Fazlasını Öğrenin

COVID-19'un yayılmasını durdurmaya yardımcı olmak için ne yapabilirim?

COVID-19'un yayılmasını durdurmaya, evde kalarak yardımcı olabilirsiniz.

  • Yalnızca gıda ürünleri, sağlık nedenleri veya çalışmak için (ancak yalnızca evden çalışamadığınız durumlarda) evden çıkın.
  • Dışarıya çıkarsanız, her zaman çevrenizdeki diğer insanlardan 2 metre (6ft) uzak durun.
  • Eve gelir gelmez ellerinizi yıkayın.
  • Aileniz veya arkadaşlarınız dâhil olmak üzere kimseyle buluşmayın.
  • Bugünü, sigarayı bıraktığınız gün hâline getirin.

Virüsü, hiçbir semptomunuz olmasa dahi yayabilirsiniz.

Önem verdiğiniz birinin sigarayı bırakmasına yardımcı olmak için bu sayfayı paylaşın