Hero

Nikotynowa terapia zastępcza (NTZ)

Papierosy zawierają nikotynę, która jest silnie uzależniająca. Nawet jeśli chcesz rzucić palenie, możesz mieć z tym trudności, ponieważ jesteś uzależniony od działania nikotyny. Zdolność radzenia sobie z głodem nikotynowym i objawami odstawienia nikotyny pomoże Ci rzucić palenie na dobre.

Nikotynowa terapia zastępcza, w skrócie NTZ (jej odpowiednikiem w Anglii jest Nicotine replacement therapy, w skrócie NRT) oferuje korzystanie z preparatów, które dostarczają niewielką ilość nikotyny, dzięki czemu możesz na dobre zerwać z nałogiem.

W ramach NTZ istnieje szereg preparatów do wyboru, takich jak plaster czy środki doustne. Jednoczesne stosowanie dwóch różnych metod (zwykle plastra i jednego z produktów doustnych) może przynieść bardzo dobre rezultaty.

Koronawirus a program ,,Londyn rzuca palenie'':

Obecnie, gdy wszyscy jesteśmy proszeni o pozostanie w domu i przestrzeganie zasad dystansu społecznego pamiętaj, że produkty NRT można zakupić w aptekach i supermarketach online z dostawą do domu.

Program ,,Londyn rzuca palenie'' (Stop Smoking London) został stworzony po to, aby pomóc Ci w trakcie rzucania palenia. Zarejestruj się dzisiaj, aby otrzymywać motywacyjne wiadomości SMS, które pomogą Tobie wytrwać w okresie rzucania palenia.

Plastry nikotynowe

Plastry nikotynowe należy przyklejać bezpośrednio na skórę. Jeśli jesteś regularnym palaczem, mogą pomóc Ci rzucić palenie na dobre, ponieważ uwalniają nikotynę przez 16 godzin (cały dzień) lub 24 godziny (dzień i noc), w zależności od wybranego rodzaju plastra. Plaster zapewnia stałą dawkę nikotyny i pomaga w zmniejszeniu objawów odstawienia i głodu nikotynowego.

Czy próbowałeś już plastrów nikotynowych?
Dlaczego nie spróbować łączyć wybranych opcji?


Udostępnij tę informację

Guma nikotynowa i pastylki do ssania

Zarówno guma nikotynowa, jak i pastylki do ssania uwalniają nikotynę, pomagając zwalczyć głód nikotynowy i objawy odstawienia dzięki czemu możesz powstrzymać się od sięgnięcia po papierosa. Gumę przeżuj raz lub dwa, aż poczujesz pieczenie na języku, następnie umieść ją po jednej stronie jamy ustnej na około minutę, gdy smak osłabnie, ponownie ją przeżuj i przełóż na drugą stronę. Pastylki do ssania są podobne do gumy do żucia, włóż jedną do ust i pozwól jej się rozpuścić, pastylek do ssania nie należy gryźć ani żuć.

Czy próbowałeś już pastylek do ssania z nikotyną lub gumy do żucia?
Dlaczego nie spróbować łączyć wybranych opcji?


Udostępnij tę informację

Inhalator nikotyny

Jest to mała plastikowa tuba z wymiennym wkładem i ustnikiem. Zaciągasz się poprzez końcówkę plastikowej tuby, a podczas inhalacji nikotyna uwalniana jest do Twoich ust.

Jeśli potrzebujesz zaspokojenia odruchu „ręka-usta”, inhalatory są świetną opcją. Wkład jednorazowy w inhalatorze należy wymienić po około 80 zaciągnięciach.

Czy próbowałeś już inhalatora nikotynowego?
Dlaczego nie spróbować połączyć swoich wyborów?


Udostępnij tę informację

Microtab

Microtab to mała tabletka, którą rozpuszcza się pod językiem, nie należy jej żuć ani połykać. Microtab ma dość pieprzny smak, jednak większość osób przyzwyczaja się do jej niego.

Nie czekaj, aż zaczniesz odczuwać głód nikotynowy, stosuj microtab regularnie w ciągu dnia. Zażywaj microtab przez co najmniej 8-12 tygodni, aby dać sobie jak największą szansę na rzucenie palenia na dobre.

Czy próbowałeś już tabletek microtab?
Dlaczego nie spróbować łączyć wybranych opcji?


Udostępnij tę informację

Spray do ust

Przy pierwszym użyciu sprayu do ust (lub jeśli nie stosowałeś go przez parę dni), przygotuj spray naciskając mocno na pompkę, aż pojawi się delikatna mgiełka, robiąc to skieruj wylot z dala od siebie i innych osób.

Otwórz szeroko usta, umieść spray jak najbliżej ust, unikając dotknięcia warg. Skieruj spray na bok policzka i mocno naciśnij pompkę. W razie konieczności, powtórz na drugim policzku.

Aby uniknąć czkawki, staraj się nie zaciągać podczas aaplikowania preparatu w sprayu oraz unikaj połykania przez kolejne kilka sekund. Nie czekaj, aż zacznie się głód, spray do ust należy stosować regularnie przez cały dzień. Używaj go przez co najmniej 8-12 tygodni, aby dać sobie jak największą szansę na rzucenie palenia na dobre.

Czy próbowałeś już nikotynowego sprayu do ust?
Dlaczego nie spróbować łączyć wybranych opcji?


Udostępnij tę informację

Kto może korzystać z NTZ?

Większość osób może korzystać z NTZ, w tym:

  • Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia - chociaż młodzi ludzie poniżej 18 roku życia nie powinni stosować pastylek do ssania bez uprzedniej porady lekarskiej.
  • Kobiety w ciąży - lekarz może zalecić NTZ, jeśli uzna, że terapia pomoże Ci zerwać z nałogiem.
  • Kobiety karmiące piersią - lekarz wyjaśni Ci bezpieczne sposoby korzystania z NTZ.

Przed użyciem NTZ zawsze najpierw zapoznaj się z informacjami na opakowaniu lub treścią ulotki, aby upewnić się, że jest to odpowiednia dla Ciebie metoda. W pewnych przypadkach należy najpierw zasięgnąć porady lekarskiej, na przykład, jeśli masz problemy z nerkami czy wątrobą lub niedawno przeszedłeś zawał serca bądź udar.

Udostępnij tę stronę osobie, na której Ci zależy, aby pomóc jej rzucić palenie